Kiss Enikõ - Sáfrány Géza - Solymosi József:

A SUGÁRÉRZÉKENYSÉG VIZSGÁLATÁNAK KATASZTRÓFAVÉDELMI JELENTÕSÉGE

Absztrakt

Az orvosi gyakorlatban közismert, hogy a sugárkezelésre való reakció betegenként változó. Számos kutató és szerzõ foglalkozik az egyéni sugárérzékenység fogalmával, lehetséges gyakorlati következményeivel és kimutatásával. A cél egy, a sugárérzékenység kimutatására alkalmas eljárás kidolgozása és alkalmazása a sugárkezelésre váró betegek körében. A sugárveszélyes területen bevetendõ katasztrófavédelmi dolgozók és katonák szintén egyéni eltéréseket mutathatnak a sugárzásra adott reakcióikban. Jelen közleményben egy különleges alkalmazási lehetõség elõzetes és feltételes kereteit vizsgáljuk. Nevezetesen azt, hogy milyen elõnyökkel járna, ha a nukleárisbaleset-elhárításban az elsõ beavatkozó állomány, így különösen a honvédségi, a katasztrófavédelmi és az önkéntes állomány alkalmassági szûrõvizsgálatának egyik eleme lehetne az egyéni sugárérzékenység meghatározása.

It is well known, that the biological answer for radiation treatment varies between clinical patients. Many researchers and authors are dealing with the potential practical consequences of individual radiosensitivity. The aim is to develop and apply a method for screening individual radiation sensitivity in patients who are to receive radiation treatment. Disaster workers or soldiers, who might work in a radiation hazard area can also show different reactions to ionizing radiaition. In the present study I will summarize a part of the literature on the individual radiation sensitivity, discuss possible implications for disaster management and finally do some recommendations on this matter.

Kulcsszavak: ionizáló sugárzás, egyéni sugárérzékenység, katasztrófavédelem, sugárveszélyes környezet ~ ionizing radiation, individual radiation sensitivity, disaster, radiation hazard area

 

A teljes cikk megtekintése »

 

Vissza a tartalomhoz