Absztrakt A Vegyifegyver Tilalmi Egyezmény egyik alapvető rendelkezése a vegyifegyver készletek megsemmisítése. A megsemmisítés nem csak a tárolt vegyifegyverekre, de a korábbi időszakból származó (Európában az I. Világháború, Kínában és Japánban a II. Világháború idejéből) fellelt vegyifegyver készletekre is vonatkozik. Jelen közleményben áttekintjük a vegyifegyver megsemmisítésre kidolgozott eljárásokat, a mérgező harcanyag mentesítés során lejátszódó fizikai-kémiai folyamatokat. The Chemical Weapons Convention obliges all States Parties to destroy any stockpiles of chemical weapons. Abandoned and old chemical weapons notably in Europe primarily from Word War I, in China and Japan from World War II also have to be destroyed. The chemical weapons destruction technologies and the physical-chemical processes of the decontamination methods of the chemical agents will be presented in this study. Kulcsszavak: vegyifegyver, Vegyifegyver Tilalmi Egyezmény, vegyifegyver megsemmisítés
Bevezetés Az 1997. április 29-én életbe lépett Vegyifegyver Tilalmi Egyezmény (VTE) alapelve értelmében a részes államoknak tilos vegyifegyvert gyártani, tartani, alkalmazni, a meglévő készleteiket pedig meg kell semmisíteniük. VTE megfogalmazásában: "a vegyifegyver megsemmisítése olyan eljárást jelent, amellyel a vegyületeket alapvetően visszafordíthatatlan módon átalakítják olyan vegyületté, amely nem alkalmas vegyifegyver előállítására, továbbá amely visszafordíthatatlan módon lőszereket és alkatrészeiket, mint ilyeneket használhatatlanná teszi." Az Egyezmény megsemmisítés szempontjából két kategóriába sorolja a vegyifegyvereket (vf):
Régi vegyifegyverek az egyezmény szerint, azok
Elhagyott vegyifegyverek azok
VTE részletesen rendelkezik a megsemmisítési határidőkről és eljárási rendjéről. Az államoknak a raktározott vegyifegyverek esetében a szerződés hatályba lépését követően 2 évvel meg kell kezdeniük, és 10 évvel ez után be kell fejezniük a teljes készletük megsemmisítését. A részes államoknak bejelentett vegyifegyver készletüket 3 osztályba kell sorolniuk:
A három osztály megsemmisítési időrendjét az alábbi táblázat mutatja: 1. táblázat: Vegyifegyver kategóriák megsemmisítésének időrendje Az egyezmény az 1. kategóriájú vegyifegyverek esetében meghatározza a megsemmisítendő mennyiségeket is az idő függvényében. Erről látható összefoglaló a 2. táblázatban: 2. táblázat: 1. kategóriába tartozó vegyifegyverek megsemmisítési fázisai A régi vegyifegyverek megsemmisítéséről a II. cikkely 5. paragrafusa rendelkezik. A régi fegyverek toxikus hulladékként kezelendők. Megsemmisítésének lépéseiről illetve a hulladékkezelés módjáról a részes állam köteles a Technikai Titkárságot értesíteni. Az I. Világháborúban használt vegyifegyverek - könnyfakasztók, hánytatók, vérmérgek és hólyaghúzók - megsemmisítése a háború alatt és a két világháború között is nagy mennyiségben folyt. A II. Világháború alatt és után kifejlesztett G és V-ágensek (idegmérgek) megsemmisítését is 1950-es évek végéig ugyancsak ilyen eljárásokkal végezték. Leggyakrabban használt eljárások: gázok, pl. foszgén, légkörbe eresztése, a nyílt veremben történő elégetés, eltemetés, vagy tengerekben való elsüllyesztés voltak. Megsemmisítési eljárások A megsemmisítési technológiák kidolgozásán túl számos problémát kellett a szakembereknek megoldaniuk:
A régi és elhagyott lőszerek nem biztonságosak, ezért kiemelésük és felületük megtisztítása után elsődleges feladatként meg kellett győződni arról, hogy a lőszer mérgező harcanyag tartalma nem szivárog-e, és fel nem robbant lövedékkel van-e dolgunk. Amennyiben a lőszerből mérgező harcanyag szivárgás történik, úgy megfelelő védőruha használata, a terület mentesítése szükséges, és zárt, speciálisan tervezett konténerben kell elszállítani, amely adszorbenst is tartalmaz az esetlegesen képződő mérgező gáz megkötésére. Szállítás során környezetvédelmi, biztonsági intézkedések betartása szükséges, sok esetben az útvonal rendőri biztosításával egyetemben. Mérgező harcanyag eltávolítása: A szétszerelés automatizált gépsorral történik. A lőszer falát átlyukasztják és a mérgező harcanyagot csövön keresztül eltávolítják a lőszerből.
Az ágens kinyerésére a következő eljárások használatosak:
A vegyifegyver megsemmisítésére kidolgozott technológiák a IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry = A Tiszta és Alkalmazott Kémia Nemzetközi Egyesülete) által kiadott tanulmány [2] alapján két nagy csoportba sorolhatók (L. 3. táblázat): 3. táblázat: Vegyifegyverek megsemmisítési technológiái a IUPAC felosztása alapján
I. Magas hőmérsékleten zajló megsemmisítési eljárások: 1. Égetés Az égetési folyamat három fő lépésből áll:
A vegyifegyverek dezaktiválási folyamatában négy különböző típusú anyag kerül megsemmisítésre: folyékony mérgező harcanyagok, a robbanóanyagok és rakéta hajtóanyagok, a fém részek és különböző típusú tároló és csomagoló anyagok. Mérgező harcanyagok: leggyakrabban GB (szarin), VX és kénmustár. Az anyagok különböző égetőkemencébe kerülnek: a mérgező harcanyagok a folyékony anyag égetőbe, a robbanóanyagok a dezaktiváló kemencébe, fémrészek az ártalmatlanító kemencébe, míg a csomagolás a rendszertől független égetőbe.(L1. ábra)
Mérgező harcanyag megsemmisítés A lőszerekből eltávolított mérgező harcanyagokat először egy gyűjtőtartályban tárolják, ahonnan a folyékony mérgező harcanyag égetőkemencébe kerülnek. Robbanóanyagok megsemmisítése Első lépésként ki kell lyukasztani a robbanóanyagok fém burkát, vagy egy kis darabot kivágni a fémházból az égetés előtt, mivel így inkább elégnek, mintsem felrobbannak. A feldarabolt részeket behelyezik egy ellenáramú rotációs égetőkemencébe. A szilárd részek fölfelé mozognak egy elektromosan fűtött futószalagon, szemben az áramló gázzal 540 °C-on 15 percig. A folyamat végén az amerikai katonai szabvány szerint 5X mentesített anyag keletkezik, amely megfelel a teljesen tiszta, szennyeződésmentes kategóriának. A szilárd végtermékbe a könnyen olvadó részek, mint alumínium és üvegszálak kerülnek. Ezek kereskedelmi forgalomba hozhatók. A keletkező gázok egy utóégetőbe áramlanak, ahol 1090 °C-on égnek még kb. 2 percig. Fém részek mentesítése: Egy égetőben 15 percen át 540 °C-on kezelik őket, hogy szennyeződésmentes fémet nyerjenek Ezután egy hűtő rendszerbe kerülnek, ahol 30 perc alatt lassan hűlnek le, így minimálható a még felszabaduló gázok mennyisége. A keletkező gázokat egy utóégetőben 1090 °C-on égetik, a környezetvédelmi tisztító rendszerbe áramoltatásuk előtt. Környezetvédelmi tisztító rendszer: A mentesítési folyamatokban képződött gázokat a hűtőtorony aljába vezetik, ott pedig lehűl a vele ellentétesen áramló vizes alkáli lúg oldattól (általában NaOH oldat). Az égetési folyamat során lejátszódó reakciók az alábbiak: Hő hatására szétesnek a vegyületek, majd oxidációs reakciók zajlanak az alábbiak szerint:
A környezetvédelmi tisztító rendszerben különböző savas gázok reagálnak NaOH-dal: NaOH + HCl = NaCl + H2O Az égetés igen hatékony eljárás, a szerves vegyi anyagok nagy részénél jól használható, kivéve az Arzén (As) tartalmú vegyületeket Pl. luizit, mivel a távozó gáz As tartalmú lesz. Az égetési eljárással az Amerikai Egyesült Államokban (Rocky Mountain Arsenal és Toole Army Ammunition Plant), Nagy-Britanniában, Kanadában, Németországban és Irakban semmisítettek meg vegyifegyvereket és mérgező harcanyagokat. 2. Plazma pirolízis A vegyifegyver részek egy elektromos ívfénnyel gerjesztett 15.000 °C-os plazmába kerülnek, egy speciális kiképzésű, ún. ívfény kemencében. Ezen a hőmérsékleten a mérgező harcanyagok azonnal elbomlanak, a fém részek pedig megolvadnak. A bomlástermék gázok a környezetvédelmi tisztító rendszerbe kerülnek, itt a gázban lebegő szennyezőket is megkötik. A plazma reaktorban a vegyifegyver minden részének meg kell semmisülnie: a mérgező harcanyagnak, a robbanóanyagnak, fém buroknak és a csomagoló anyagoknak egyaránt.
A keletkező gáz a környezetvédelmi tisztító rendszerbe kerül, ahol elemzik annak tartalmát. Amennyiben a megadott határértékek felett káros anyagokat nem tartalmaz, úgy elégetik, vagy üzemanyagként értékesítik. Ha káros anyag tartalma magasabb a megengedettnél, visszakerül a reaktorba, további tisztításra. 3. Olvadt fém technológia Ez a technológia nem égetésen alapul. 1425-1650 °C közötti hőmérsékletű, főleg Fe és Ni tartalmú olvadt fémfürdőbe vezetik a mérgező harcanyagokat. A szerves anyagok azonnal elbomlanak szervetlen molekulákká: CO, H2, HF, HCl keletkeznek. 4. Hidrogenolízis Az eljárás során 850 °C-ra melegített H2-t és vízgőzt használnak a szerves vegyületek detoxikálására. A reakciótérben redukciós folyamatok mennek végbe, majd a képződő anyagoknak gázzal történő tisztítása következik. 5. Arzén (As) tartalmú vegyületek megsemmisítése Elsősorban az I. Világháború alatt fejlesztették ki többségüket és használták is őket. Előnyük volt, hogy átdiffundáltak a klór és foszgén ellen kifejlesztett védőmaszkon, és garat ingerlő hatásuk miatt (Clark I és II), a katonáknak le kellett venniük a gázálarcot. Másik előnyük a mustárnál alacsonyabb fagyáspontjuk volt (mustár-luizit elegy f.p. -24 °C - -42 °C), így hidegben is használhatóak voltak.
A Luizit hólyaghúzó anyagként és sejtméregként is a legveszélyesebb szerves arzén-vegyület. Megsemmisítésére számos eljárást próbáltak ki laboratóriumi körülmények között: 1. Kénnel történő kezelése során 160-180 °C-on luizit és kén 1:3 arányú elegyét reagáltatják 30-40 percig. A végtermék egy ellenálló, kemény polimermassza, amely eltemethető megfelelő kialakítású hulladéktemetőben. Nagyobb méretekben is alkalmazott technológia a forró NaOH oldattal történő reagáltatás, melyet elektrolízis követ. A lejátszódó reakciók: ClCH=CH-AsCl2 + 6 NaOH = Na3AsO3 + C2H2 + 3 NaCl + 3 H2O Na3AsO3 + 3 H+ + 3 e- = As + 3 NaOH Adamzit 2 C6H4NHAsClC6H4 + 3 H3PO3 = 2 C6H5NH2Cl C6H5+ 2 As + 3HPO3 A foszfin a redukáló ágens, mely a foszforossavból képződik az alábbi folyamatokban: 4 H3PO3 = PH3 + 3 H3PO4 A reakció irreverzibilis, a végtermék nagy tisztaságú fémes As, amely por alakban nyerhető ki, és elkülönítve tárolandó. Japán kutatók egy másik eljárást dolgoztak ki As tartalmú vegyültek megsemmisítésére. Mint ismeretes a japán hadsereg nagy mennyiségben állított elő As tartalmú vegyifegyvereket és jelentős számú, kb 700.000 db lőszert hagyott Kína területén az I. Világháborút követően. Japán és Kína között megállapodás született arról, hogy Japán segítséget nyújt a kínai területen hagyott vf-inek feltárásában és semlegesítésében a teljes készlet erejéig, 2007-ig. Az technológiát difenilarzinsavon (DPAA) kisérlezték ki, amely difenilcián-arzin (DC) és difenilklór-arzin (DA) vízzel történő hidrolízise során második lépésben keletkezik. Első lépésként bisz-difenilarzin-oxid (BDPAO) keletkezik, majd tovább alakul difenilarzinsavvá. Ez utóbbi reakció igen lassú. A technológia alapja az anyagnak égetőkemencében való elégetése. Ebbe az égetőbe kerül a szennyezett talajvíz és iszap is, illetve a szennyezett talajból kivont As tartalmú oldat. II. Alacsony hőmérsékleten végbemenő megsemmisítési eljárások 1. Kénmustár hidrolízissel történő megsemmisítése Amerikai kísérletekben a mustárt biodegradálást követő forró vizes hidrolízissel alakították át nem mérgező vegyületekké. S(CH2CH2Cl)2 + 2 H2O = S (CH2CH2OH)2 + 2HCl A C-Cl kötés adja a vegyület toxicitását, s ez könnyen bomlik forró víz hatására. A végtermék tiodiglikol, amely nem mérgező. Mivel a reakció reverzibilis, NaOH-ot adagolnak a következő lépésben a mustár visszaalakulása ellen. A HCl illékony, ezért további ártalmatlanításra szorul, szénszűrőkön vezetik keresztül.
2. Kénmustár és idegmérgek hidrolízise NaOH-dal A GB, VX és a kénmustár is viszonylag enyhe körülmények között semlegesíthető NaOH-dal alacsony toxicitású anyaggá. CH2CH3O-(CH3)PO-S-CH2CH2-N[CH(CH3)2]2 (+ NaOH) --------> Kis mennyiségben a VX-ben létezik olyan módosulat, amelyben két P-S kötés található. (VX-bisz). Ez a vegyület vízzel nagyon mérgező EA-2192 mellékterméket ad, és ez ráadásul a további vizes hidrolízissel szemben is ellenálló. VX ->hidrolízis EMPA EA-2192 (MPA-tiol): Magasabb hőmérsékleten (75-90°C) a VX és az EA-2192 gyorsan átalakul nem toxikus termékekké. 3. Kénmustár és idegmérgek semlegesítése aminokkal és más reagensekkel Monoetanolaminnal reagáltatják a kénmustárt, illetve a GB-t (szarint), GD-t (szománt) 100 °C-on egy órán át, atmoszférikus nyomáson. A képződött termékeket a második lépésben tovább kell semlegesíteni: el kell égetni, vagy bitumenizálni. i-Pro-(CH3)PO-F + H2NCH2CH2OH = i-Pro-(CH3)PO-OCH2CH2NH2 + H2NCH2 CH2OH*HF A második lépésben a keletkező elegyet elégetik vagy 200 °C-on, csökkentett nyomáson Ca(OH)2-dal és bitumennel reagáltatva oldhatatlan Ca-metilfoszfonát és más sók keletkeznek, amelyeket bitumenbe ágyaznak, valamint etanolamin és izopropilalkohol képződik. VR (oroszVX) az eljárás során egy ún RD-4 dekontamináló oldattal semlegesítik, amely izobutanolban és N-metilpirolidinonban oldott kálium-izobutilátot tartalmaz. 90-95 °C-on, atmoszférikus nyomáson reagáltatva a P-S kötés felszakad, diizobutil-metilfoszfonát keletkezik. i-BuO-(CH3)PO-SCH2CH2NEt2 + KO-i-Bu +i-BuOH= i-BuO-(CH3)PO-O-i-Bu + KSCH2CH2NEt2 Következő lépésben elégethető az elegy vagy bitumennel reagáltatható (Ca(OH)2 nélkül). 130-180 °C-on, csökkentett nyomáson kálium-metilfoszfonát mellett, más sók is keletkeznek, amelyeket bitumenbe ágyaznak, illetve melléktermékként izobutanol és N-metilpirolidinon is felszabadul. 4. Elektrokémiai oxidáció Ez az eljárás SILVER II. folyamat néven ismert. Két, egyenként 180 kW teljesítményű elektrokémiai cella van párhuzamosan kötve. Az anódfolyadék 8 M salétromsav és 0,5 M ezüst-nitrát vizes oldata, amelyhez 0,02-0,03 M ágens oldatot elegyítenek. A katódfolyadék 4 M salétromsav vizes oldata. Áram hatására Ag+ ionok oxidálódnak az anódon erősen reaktív Ag 2+-t létrehozva. Anódon zajló reakció: 2Ag+ 2 Ag2+ + 2 e- Katódon zajló reakció: HNO3 + 2 H+ + 2 e- HNO2 + H2O Teljes reakció: 2 Ag+ + HNO3+ 2H+ 2Ag2+ +HNO2+ H2O 5. Szolvatált elektron technológia (SET) A folyamat alkalmazható a mérgező harcanyagok, robbanóanyagok, fém alkatrészek és a csomagolás megsemmisítésére is egyaránt. Az erősen redukáló hatású SET oldat vízmentes folyékony ammóniát és fém nátriumot tartalmaz, amely intenzív kék színű a szolvatált elektronok miatt. A szín elhalványulása indikátorként jelzi a mérgező harcanyag és a vf egyéb anyagainak megsemmisítési folyamatát. A felsorolt technológiák közül elsősorban az elégetést alkalmazták az államok vegyifegyvereik megsemmisítésénél közel 80%-ban, a fennmaradó rész számottevő hányadát a lúgos illetve vizes hidrolízisen alapuló neutralizációs reakciók adták. A felsorolt eljárások a teljesség kedvéért kerültek bemutatásra, egy kis hányadukat veszélyes hulladékok ártalmatlanítási folyamataiban alkalmazták, míg a többi eljárás nem hagyta el a kísérleti laboratóriumot. Összegzés Az OPCW (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons = A Vegyifegyverek Leszerelését Ellenőrző Szervezet) és általa a Vegyifegyver Tilalmi Egyezmény hatékonyságát az elmúlt 10 év eredményei határozzák meg. Az OPCW a honlapján az alábbi táblázatos összefoglalót jelentette meg a 10 éves jubileum alkalmából.[5] 4. Táblázat: OPCW megsemmisítési adatok 2007. május. Az adatokból világosan látszik, hogy a csatlakozott országok által bejelentett teljes fegyver arzenál közel 30%-át, a mérgező harcanyagok közel egy negyedét semmisítették meg ellenőrzött feltételek között. A bejelentett vegyifegyver gyártó üzemeket pedig teljes egészében deaktiválták, nagy részüket bezárták, egy kisebb hányadukat pedig ipari termelő üzemekké alakították át, békés célú kemikáliák előállítására. Természetesen az itt folyó tevékenységeket a szervezet ellenőrei folyamatosan monitorozzák. Az OPCW fennállása alatti első tíz évben igen komoly lépéseket tett a meglévő vegyifegyver készletek teljes megsemmisítése és az új vegyifegyverek kifejlesztésének megelőzése terén. Egyetlen más tömegpusztító fegyver elterjedése elleni egyezmény sem mondható ilyen sikeresnek. Az egyezmény hatályba lépése óta 182-re nőtt az aláíró országok száma, ami a világ egészét tekintve 90%-os lefedettségnek felel meg. Ennek ellenére nincs okuk elégedetten hátradőlni. A teljes vf mennyiséget nem sikerült az egyezményben megfogalmazott 2007. április 29-i dátumra ártalmatlanítani. A folyamatot folytatni kell a kitűzött cél teljes megvalósításáig. Közben az OPCW-nek újabb és újabb feladatokkal, kihívásokkal kell szembenéznie - így a vegyi terrorizmus fenyegetésével. Fel kell vennie a harcot a terroristák ellen, kiszélesítve feladatait a biztonság területére vonatkozóan is.
Felhasznált irodalom: [1] 1997. évi CIV. törvény a vegyifegyverek gyártásának,felhalmozásának és használatának tilalmáról, valamint megsemmisítéséről szóló, Párizsban,1993.január 13-án aláírt egyezmény kihirdetéséről [2] G.S.Pearson- R.S. Magee: Critical Evaluation of Proven Chemical Weapon Destruction Technologies / IUPAC Technical Report/ Pure Appl.Chem. VOl. 74, no. 2. pp. 187-316, 2002 [3] Risk Assessment of Old and Abandoned Chemical Weapons and Development of Safe Advanced Destruction Technologies [4] Russian Munitions Agency_ Russian technologies for CW destruction [5] OPCW honlapja Jegyzetek Vásárhelyi Györgyi ZMNE doktorandusz |
© ZMNE BJKMK 2007.