Rovatok

A biztonságtechnika rovat célja olyan publikációk megjelentetése, amelyek a személy- és vagyonvédelem, információvédelem, munka-, tűz- és balesetvédelem, környezetvédelem, katasztrófa elhárítás területén jelentkező problémák tudományos alaposságú kutatására, új eredmények kidolgozására vállalkoznak.


A haditechnika rovat a haditechnikai eszközök és rendszerek harcászati-műszaki követelményeinek meghatározásával, konstrukciójával, üzemeltetés szervezésével és szabályozásával, az üzemfenntartás kérdéseivel és az alkalmazás biztosításával foglalkozó cikkeket fogadja. Közli fenti témakörben a szakmai kompetenciák igényével és megteremtésének lehetőségeivel (a szakmai képzéssel és továbbképzéssel), valamint a gazdaságos rendszerbentartással (költséghatékonysággal/élettartam költséggel) foglalkozó munkákat. A rovat helyt ad a katonai minőségbiztosítás kérdéseinek is.


A rovat a katonai logisztikai támogatás elméletével és gyakorlatával foglalkozik, amely magába foglalja a katonai logisztika funkcionális területeit, valamint a katonai műveletek logisztikai támogatását.
A rovat másik területe a közlekedés, amely a közlekedési támogatás elméletével, az erők mobilitását biztosító feltétel-rendszer vizsgálatával, fejlesztésének lehetőségeivel foglalkozik. Technika orientált kérdéskörei a korszerű katonai szállítási rendszermodell, az intermodalitás, a kombinált szállítási technológiák, multifunkcionális katonai szállító eszközök, integrált térinformatikai bázisú szállítás- és közlekedésirányító rendszerek.


A katonai műszaki infrastruktúra rovat olyan publikációkat fogad, amelyek békében, háborúban és minősített helyzetben, továbbá békefenntartó műveletek során, a katonai műszaki infrastruktúra jelölt témacsoportjaiba tartozó létesítmények tervezésének, építésük megszervezésének és vezetésének, valamint fenntartásuk és karbantartásuk irányításának tudományos igényű kutatását, korszerűsítését tárgyalják.


A rovat az általános katonai kiképzés, a fizikai alkalmasság-vizsgálat, a fizikai felkészítés és a honvédelmi felkészítés területét érintő alap- és alkalmazott kutatásokat bemutató publikációkat fogad.


A környezetbiztonság, ABV- és katasztrófavédelem rovat a katonai műszaki tudományokon belül a biztonságunk kiemelt részét képező környezeti, ipari és ABV veszélyforrások kutatásával, az esetleges katasztrófák, balesetek megelőzésével, felderítésével, elhárításával és a helyreállítással kapcsolatos műszaki kérdések kutatásával foglalkozik.


A rovat célja a térinformatika, geoinformatika, fejlettségi színvonalának megfelelően kutatni és bemutatni a korszerű térképkészítési technológiák kialakításának lehetőségeit. Olyan tudományos kutatási eredményeket prezentálni, amelyek lehetővé teszik, hogy a korszerű haderő megteremtése során a magas szintű parancsnoki és a törzs munka végzéséhez nélkülözhetetlen digitális térképészeti és katonaföldrajzi anyagok, adatok rendelkezésre álljanak

A térbeli adatok feltárásával, adatnyerési módszerek kidolgozásával elősegíteni a parancsnoki (vezetői) döntéshozatali folyamatot. Kutatni a nemzetgazdaság valamennyi ágazatában a térképészeti és geoinformatikai ismeretek felhasználásának lehetőségét, területeit.


A rovat célja a védelem gazdasági erőforrásait biztosító nemzetgazdasági és világgazdasági folyamatok megismerése, az elméleti és gyakorlati kérdések áttekintése, az új kihívásokra tudományos válaszok keresése. A vizsgálódások célja feltárni azon összefüggéseket és törvényszerűségeket, amelyek a védelemgazdaság összetevőinek kölcsönhatását prognosztizálhatóvá teszik. Így a rovat többek között védelmi tervezési, gazdaságmozgósítási, védelmi ipari, haditechnikai kutatás-fejlesztési és kereskedelmi, katonai pénzügyi, gazdaságbiztonsági, kritikus infrastrukturális területről fogad cikkeket.


A rovat a védelmi szférában alkalmazott elektronikai, informatikai és kommunikációs eszköz- és eljárásrendszerek (radar, telemetria, informatika, kommunikáció, elektronikai felderítés, elektronikai hadviselés, navigáció, űrkutatás, stb.) alap- és alkalmazott kutatása, kísérleti fejlesztése, technológia transzfer és a műszaki innováció területéről, azok eredményeiről szóló publikációikat fogadja.


A rovat olyan írásokat vár, amelyek a védelmi igazgatás területén megjelenő problémák tudományos igényű megközelítésére, új eredmények megosztására vállalkoznak. Emellett szívesen látunk cikkeket a doktori (PhD) képzés idevonatkozó kutatási eredményeiről is.